Významné historické pamiatky v meste Funchal

Historické pamiatky sú pre mnohých ľudí veľmi zaujímavé. Niektorí ľudia si idú na dovolenku oddýchnuť a leňošiť, iních fascinuje história a pamiatky, ktoré sa zachovali dodnes. Inak to nie je ani v meste Funchal.

Na tomto čarovnom mieste sa takisto nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré sa zachovali dodnes. Nájsť tu môžete rôzne chrámy, hrady, paláce, ale aj krásne katedrály či rôzne pevnosti. Pri ich návšteve budete určite fascinovaní a veľmi milo očarení.

1. Katedrála Panny Márie Nanebovzatia

Katedrála Panny Márie Nanebovzatia (Sé Catedral de Nossa Senhora da Assunção) sa nachádza v centre farnosti Sé v meste Funchal. Je katedrálou rímskokateolíckej diecézy Funchal.

Katedrála pochádza z 15. Storočia a je jednou z mála stavieb, ktorá sa zachovala od začiatku kolonizácie Madeiry. Patronom stavby je Panna Mária Nanebovstúpenia (z portugaličiny Nossa Senhora da  Assunção).

Katedrála je postavená v gotickom štýle. Strecha je z cédrového dreva a vonkajšie steny z kameňa z Cabo Girão.
V katedrále sa nachádza strieborný procesívny kríž, ktorý daroval portugalský kráľ Manuel I.Socha Jána Pavla II. bola najprv umiestnená v mestskej časti Funchal, teraz sa nachádza vedľa katedrály.

2. Katedrála sv. Petra

Katedrála sv. Petra je hneď po katedrále Panny Márie Nanebovzatia najvýznamnejšou obývanou farnosťou v meste Funchal. Svoj význam a opodstatnenie nadobudla v 15. Storočí, keď šľachty začali budovať svoje obydlia v tejto vzdialenej oblasti.

Príkaz na stavbu katedrály bol už v roku 1590 a mal byť dokončený o šesť rokov neskôr. Vzhľadom na všetky vylepšenia pôvodných plánov bola katedrála dokončená až na konci 18. storočia.

Celý komplex katedrály sv. Petra sa skladá zo samotnej katedrály s tromi bočnými kaplnkami a dvomi oltármi.

Takmer všetky vnútorné steny sú pokryté glazúrovanými dlaždicami zo 17. storočia. Interiérovú výzdobu dotvára nábytok a nástenné maľby zo 17., 18., 19. a 20. storočia.

Jedným z prvých ľudí, čo v katedrále žil, bol João Gonçalves Zarco, ktorý postavil aj iné významné stavby, ako napríklad katedrálu sv. Pavla (São Paulo) a prvú nemocnicu na ostrove.

3. Pevnosť sv. Jána (São João do Pico)

Presný dátum výstavby tejto pevnosti nie je dodnes známy. Napriek tomu sa predpokladá, že sa výstavba začala už v roku 1606, pevnosť bola dokončená až nakonci 17. storočia.

V tom čase sa niekoľko krát názov stavby zmenil. Najprv sa pevnosť volala sv. Ján (São João), neskôr sv. Filip (São Filipe), v 19. storočí sv. Michal (São Miguel) a neskôr bola opäť premenovaná na sv. Ján (São João.).

V 20. storočí patrila pevnosť námorníctvu, ktoré tu mali vlastné komunikačné centrum. V roku 1943 bola pevnosť vyhlásená za verejnú pamiatku.

V súčasnosti ponúka pevnosť nádherný výhľad na mesto Funchal.

 

 

Zobraziť viac

Odporúčame prečítať

Close