Možnosti dopravy v meste Funchal 1

Po Madeire môžete cestovať 3 základnými spôsobmi a to  autobusom, taxíkom alebo autom z požičovne. Nižšie si popíšeme o daných možnostiach o niečo viac.

Doprava autobusmi

Autobusová doprava na ostrove sa môže turistom pri poznávaní ostrova zdať komplikovaná, pretože je prispôsobená hlavne podmienkam miestnych obyvateľov. Po ostrove premávajú autobusy rôznych farieb podľa toho, v akej časti jazdia. Hoci je doprava miestnymi autobusmi najlacnejším variantom dopravy, autobusy nejazdia do najvyšších oblastí ostrova.

Ako cestovať mestskými autobusmi vo Funchale?

Autobusy MHD jazdia len vo Funchale, sú žltej alebo oranžovej farby a existujú aj autobusy pre turistov, v ktorých sa dá sedieť aj na druhom poschodí na streche. Autobusy stoja na veľa zastávkach, sú označené nápisom paragem (v preklade zastávka) a na väčšine z nich sa dá kúpiť aj cestovný lístok.

Na dopravu vo Funchale a okolí slúžia autobusy spoločnosti Horarios do Funchal. Lístok na mestskú dopravu si môžete zakúpiť v predpredaji, alebo priamo u vodiča prostredníctvom dobíjacej karty GIRO. Jednosmerný lístok vás vyjde 1,30 EUR.

Funchal je rozdelený do troch zón, troch sústredných polkruhov. Prvá zóna je okolo prístavu a centra mesta, posledná zóna končí pri hore Monte. Čím cestujete do vzdialenejšej zóny, tým vás váš lístok vyjde drahšie. Cena spiatočného lístka je 1,07 EUR v 1. zóne Lido, 1,47 EUR v 2. Zóne Botanická a Orchidejová záhrada a v 3. zóne – Monte, Palheiro Fereiro, Praia Formosa 1,09 EUR. Cestovné lístky nie sú časovo obmedzené a ani určené na dopravu iba na určitej trase, ale sú obmedzené len zónou.

Môžete si zakúpiť aj týždňovú turistickú permanentku, ktorá sa oplatí hlavne vtedy, ak vo Funchale bývate. Stojí 14,96 EUR a pri jej kúpe musíte predložiť pas.

Na autobus musíte zamávať, ak chcete, aby vám zastavil. Nastupuje sa vždy len prednými dverami. Ak by ste chceli vystúpiť, musíte stlačiť tlačidlo. Ak by ste chceli podrobný plán trás mestských a medzimestských autobusov,  stačí navštíviť Turistickú informačnú kanceláriu na ulici Avenida Arriaga v centre Funchalu.

Lístky – GIRO

 GIRO sú dobíjacie karty s určitým počtom jázd. Pri nástupe do dopravného prostriedku je potrebné túto kartu priložiť ku žltej čítačke, ktorá z nej odčíta jednu jazdu. Nie je možné odpočítať viacero jázd súčasne a preto každý cestujúci musí mať vlastnú kartu.

 

Doprava taxíkmi

 Doprava taxíkmi je určite najpohodlnejším spôsobom dopravy, ale zároveň aj najdrahším. Všetky autá sú vybavené taxametrom. Väčšina taxíkov vám zastaví na zamávanie. Ceny, ktoré zaplatíte za cestu z centra na turistické miesta sú fixne stanovené, napr. na Monte vás vyjde spiatočná cesta 15 eur. Po 22:00 zaplatíte o 20% viac ako v inom čase. Taxík si môžete prenajať aj na celý deň na cestovanie po ostrove a vyjde vás to okolo 75 EUR. Kontakty na taxislužby a obľúbené trasy nájdete v infocentre.

Zaujímavú službu poskytujú reštauračné taxíky, ktoré ponúkajú služby svojim hosťom a jazdia bezplatne. Reštaurácie túto službu poskytujú ako nadštandardnú, ale oplatí sa im to, pretože potom môžete v danej reštaurácii vypiť viac vína ako keby ste šli na aute a pohodlne sa dostanete späť k vášmu hotelu.

Hlavné stanovište taxíkov sa nachádza pri prístave. Hlavné cesty majú oddelené protismerné cesty pásom zelene.

Zobraziť viac

Odporúčame prečítať

Close