Funchal – múzeá

Pokiaľ sa chystáte na dovolenku do mesta Funchal a milujete históriu, určite by ste nemali vynechať múzeá. Tých je tu neúrekom a veruže máte z čoho vyberať. V meste nájdete múzeá rôznych druhov, či už máte radi umenie, históriu alebo rôzne remeslá. My vám prinášame tie najzaujímavejšie.

 

 1. Madeira Story Centre
  Madeira Story Centre je múzeum, kde sa môžete dozvedieť veľa informácií o histórii ostrova. Múzeum sa nachádza v starom centre mesta a umožňuje návštevníkom ʺ cestovať v čase ʺ a zúčastniť sa na dôležitých historických udalostiach o ostrove (od vzniku ostrova 14 miliónov rokov dozadu cez objavenie ostrova až po prítomnosť).Výstava zahŕňa niekoľko tém, ako napríklad sopečný pôvod, objavenie Madeiry, rozkvet a poznanie Madeiry.

 

 1. Múzeum moderného umenia
  Múzeum moderného umenia nájdete v pevnosti São Tiago. Budova múzea je posudzovaná ako súčasť historického dedičstva Madeiry. Múzeum usporadúva rozličné výstavy a tiež vystavuje práce z iných inštitúcií a galérií.

 1. Múzeum cukru
  Muzeum je venované cukru, ktorý mal hlavnú úlohu v upevňovaní ostrova. Návštevníci múzea si môžu pozrieť históriu cukroviniek na ostrove Madeira a zoznámiť sa s vplyvom,ktorý malo toto odvetvie na sociálnu a hospodársku situáciu v priebehu 15. – 17. storočia.Mnoho zbohatlíkov z ostrova zbohatlo práve na obchode s cukrom. Medzi nimi bol aj Krištof Kolumbus. Medzi exponáty, ktoré sú súčasťou zbierky múzea patria napríklad staré mapy alebo druhy nástrojov (mapy mesta Funchal z roku 1572).
 1. Múzeum sakrálneho umenia (Museo de arta Sacra)
  Múzeum sa nachádza v budeve, ktorá bola v minulosti biskupským sídlom. Väčšia časť z výstavy, napríklad šperky, sochy a obrazy pochádza zo 16. – 17. storočia. Jedným z najvzácnejších predmetov v múzeu je postriebrený procesný kríž portugalského kráľa Manuela I.

 1. Múzeum elektrickej energie (Casa da Luz)
  Múzeum sa zameriava na svet elektriny a medzi exponátmi nájdete zariadenia a prístroje z minulého storočia. V tom čase prišla elektrina ešte len na ostrov. Zaujímavosťou je, že až do roku 1950 nebola vedľa centra Funchal žiadna elektrina.

 1. Múzeum hračiek
  Múzeum vás prenesie do detstva do sveta hračiek. Založil ho v roku 2003 José Manuel Borges Pereira. V múzeu sa nachádza približne 12 000 starožitných zachovalých hračiek, napríklad bábiky, autíčka, lietadlá, stavebnice,…
 1. Múzeum moderného umenia (Casa das Mudas arts centre)
  Múzeum sa nachádza v obci Calheta, ktorá sa rozprestiera na vrchole útesu s nádherným výhľadom na oceán. V múzeu sa nachádzajú zaujímavé zbierky moderných umení. Múzeum bolo založená aj za účelom podpory umenia.Múzeum často usporadúva rozličné akcie a vystavuje exponáty slávnych umelcov, ako napríklad Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Francisa Bacona,…

 

8. Prírodovedecké múzeum (alebo iný názov: Mestské múzeum vo Funchale)

Toto múzeum bolo založené v roku 1929 mestskou radou vo Funchale.  Toto múzeum sa považuje za najstaršie múzeum na Madeire, oficiálne bolo prvýkrát otvorené v roku 1933. Nachádza sa v paláci São Pedro v meste Funchal a patrí medzi najvýznamnejšie diela portugalskej architektúry z 18. storočia. V súčasnosti sa v tomto múzeu nachádza viac ako 41 000 rôznych živočíšnych druhov, vrátane rôznych druhov rýb, vtákov, morských a suchozemských cicavcov, morských plazov, hmyzu, iných bezstavovcov, zbierky skál a minerálov z Madeiry a morských fosílií z ostrova Porto Santo. V záhrade s plochou 560 m2 si návštevníci môžu pozrieť desiatky liečivých, aromatických rastlín a pôvodných rastlín z Madeiry. V Prírodovednom múzeu vo Funchale sa na prízemí nachádza 15 presklených akvárií, v ktorých sú umiestnené najdôležitejšie prvky pobrežnej morskej fauny Madeiry.

Zobraziť viac

Odporúčame prečítať

Close