Funchal – srdce Maderiy

Funchal je región, ktorý sa nachádza na madeirskom súostroví. Má približne 112 000 obyvateľov. Južnú časť regiónu tvorí rovnomenné mesto, ktoré má asi 100 000 obyvateľov a zároveň je aj hlavným mestom madeirského súostrovia.

Región Funchal leží na juhovýchode ostrova Madeira.

V roku 1421 ho založil ho João Gonçalves Zarco a v roku 1508 bolo povýšené kráľom Manuelom I. na mesto. Meno mesta je odvodené od zeleniny – feniklu (z portugalčiny funcho), ktorý na ostrove rastie.

Cez Funchal prechádza diaľnica, ktorá mesto spája s letiskom Santa Catarina na východe pri obci Santa Cruz a na západe mestom Câmara de Lobos.

Od začiatku roku 2010 sú všetky časti ostrova Madeira prepojené diaľnicami. Tunajší obyvatelia to nazývajú ʺ via rapida ʺ. V niektorých častiach sú cesty vedené tunelmi.

Madeiru zvyknú ľudia označovať ako ostrov večnej jari. Jej hlavné mesto Funchal dostalo názov hlavné mesto jari. Mesto nedostalo taký krásny titul len tak. Funchal je totiž po celý rok plné farebných kvitnúcich kvetov a vôní. Nejedná sa však len o prírodné kvety. Ten, kto sa vyberie na prechádzky týmto nádherným mestom, objaví krásne farebné prekvapenia, ktoré vytvorila ruka človeka.

Madeira je preslávená svojimi výhľadmi, nádhernými farebnými záhradami, príjemným ovzduším a krásnymi turistickými chodníkmi. Ak sa chystáte navštíviť toto krásne miesto, určite si nenechajte ujsť farebné ulice hlavného mesta Madeira.

 

Kultúrne centrum Criamar

 Centrum Criamar, ktoré sa nachádza na ulici Santa Ana pôsobí odlišným dojmom. To je dôvodom prečo mnoho turistov ide na toto čarovné miesto len zo zvedavosti a potom pokračuje ďalej po svojej trase. Je to veľká škoda, pretože centrum Criamar je venované výtvarným umeniam tunajších umelcov. Galéria, v ktorej sú umelecké diela umiestnené sa nachádza v starom dome. Dom je len čiastočne zrenovovaný , staré trámy na ňom zostali v pôvodnom stave.

Múzeum Madeira Story Centre

 Nedávno, v hlavnom meste portugalského ostrova Madeira bolo otvorené múzeum Madeira Story Centre, ktoré ľuďom približuje nielen históriu a zaujímavosti mesta, ale aj celého ostrova.

Múzeum navštevuje po celý rok obrovské množstvo turistov.

Veľa turistov sa po návšteve múzea vyberie na prechádzku po okolí mesta Funchal a objavia ulicu Rua de Santa Ana, kde sa dvere farebnosti otvárajú.

Miestni umelci sa pred niekoľkými rokmi dohodli, že upútajú pozornosť ľudí na opustené budovy v historickej časti mesta Funchal. Napadlo ich, že budovy oblečú do pestrofarebnosti.

V centre mesta tak pribudlo viac ako 200 umeleckých diel, ktoré vznikli na vchodových dverách domov. Tieto domy s umeleckými dielami sa nachádzajú na ulici Rua de Santa Ana.

Je to prenádherný pocit, keď sa prechádzate ulicou, ktorá je plná príbehov, ktoré sa začínajú otvorením farebných dvier.

Zobraziť viac

Odporúčame prečítať

Close