Možnosti dopravy v meste Funchal 2

Prenájom automobilov

Ak chcete spoznať celý ostrov, byť pánom vlastného času a užiť si šoférovanie, neváhajte si auto požičať. Na to, aby ste si mohli auto požičať, potrebujete len platný medzinárodný vodičský preukaz starý najmenej rok a platný pas alebo občiansky preukaz. Veková hranica na to, aby ste mohli sadnúť za volant je 21 rokov, a nie 18 rokov ako u nás. Ale ak máte menej ako 25 rokov na tomto ostrove nebudete platiť poplatok pre mladých vodičov, ktorý sa platí napr. v Škótsku.

Požičovní je na ostrove veľa. Predtým než si nejakú vyberiete, overte si ju, pretože existuje aj veľa podvodných požičovní áut.

Vždy si zistite, či je poistenie v cene prenájmu za auto alebo ho musíte doplatiť (stojí 5-7,50 EUR/deň) alebo vám dovolia jazdiť bez poistenia. Avšak posledná možnosť nie je najlepšou, pretože jazdiť po úzkych horských serpentínach počas silného dažďa alebo hustej hmly je náročné aj pre skúsených vodičov. Ak by ste nemali zaplatené poistenie a s autom by sa niečo stalo, museli by ste zaplatiť úplne všetko.

Cena požičania áut

Ceny za požičanie auta sa v rôznych požičovniach môžu líšiť, preto zájdite do viacerých, aby ste si vedeli porovnať ceny. Čím si auto požičiate na dlhšiu dobu, tým výhodnejšiu cenu za požičanie vám požičovňa ponúkne. Väčšie auto by ste veľmi nevyužili vzhľadom na cesty na ostrove.  Ak budete jazdiť dvaja alebo traja, bude vám stačiť auto triedy A, maximálne B.

Doprava skútrami

Môžete si požičať aj skútre, ale tie sa veľmi nehodí na použitie do madeirských kopcov, pretože majú slabý motor a okrem toho v tejto oblasti často prší.

Náročnosť jazdy

 Nezabúdajte aj na to, že jazda autom po Madeire je dosť náročná a vyžaduje si určitú prax, sústredenosť a chladnú hlavu. Avšak ak radi šoférujete, točíte volantom a preraďujete rýchlostné stupne, bude pre vás šoférovanie na Madeire príjemným zážitkom.

 

Kvalita ciest

Cesty na ostrove sú väčšinou vo veľmi dobrom stave a v každom smere sa nachádza jeden jazdný pruh. V horách a na severnom pobreží sú cesty veľmi kľukaté. Cez juhovýchodné pobrežie vedie pekná nová diaľnica, ktorá sa považuje za obdivuhodné dielo, pretože sa v podstate skladá len z tunelov rôznej dĺžky a mostov rôznej výšky. Keďže cesta je viacmenej rovná, dá sa na tomto ostrove jazdiť veľmi pohodlne a bezpečne. Na klasických cestách sú križovatky často riešené kruhovými objazdmi.

 

Dopravné predpisy

Na Madeire platia európske pravidlá jazdy po diaľniciach a medzinárodné značenie. Bezpečnostné pásy sú povinné a v krvi vám môžu zistiť maximálne 0,5 promile alkoholu. Najvyššia povolená rýchlosť je v mestách 50 km/h, mimo mesta 90 km/h a na rýchlostných cestách 100 km/h. V skutočnosti však budete môcť jazdiť mimo mesta priemerne 60 km/h, pretože ostrov má kopcovitý povrch. Deti, ktoré majú menej ako 12  rokov sa nesmú prepravovať na prednej sedačke. Na motorke a skútri musíte mať na hlave helmu.

Benzín

Ceny  benzínu určuje vláda, preto by mali byť rovnaké na celom ostrove, čiže 1 EURO za 1 liter. Väčšina čerpacích staníc je otvorená nonstop a dá sa na nich platiť kreditnou kartou..

Autom do Funchalu

Vo Funchale bývajú veľké zápchy, preto ak nemusíte, nejazdite do Funchalu na aute. Na oboch koncoch mesta sú veľké platené parkoviská. Zato v centre sa parkovať skoro vôbec nedá, iba v modrej zóne, ktorá sa nachádza pri prístave a sú v nej parkovacie automaty.

 

Doprava lanovkou

Vo Funchale môžete využiť na dopravu aj lanovku, keďže sa toto mesto nachádza v kopci. Dá sa ňou vyviezť na Monte alebo k botanickej záhrade. Lanovká má 41 osemmiestnych kabín. Cesta trvá 15 minút a prevádzka lanoviek je od 10:00 do 18:00.

Na Porto Santo

Malým lietadlom, trajektom alebo loďou Krištofa Kolumbusa Santa Maria, ktorá kotví v prístave vo Funchale sa môžete vydať na menší ostrovček za piesčitou plážou. Ďalšie informácie o tomto maličkom ostrove a spôsoboch dopravy naň sa dozviete v turistickom informačnom centre.

 

Zobraziť viac

Odporúčame prečítať

Close