Pamiatky ktoré sa oplatí vidieť

Turisti pomenovali mesto Funchal slovným spojením „malý Lisabon“, pretože sa v ňom nachádzajú strmé uličky s dlažobnými kockami zo žuly podobné ako v Lisabone, hlavnom meste Portugalska. Prvých osadníkov do Funchalu prilákala už v 15. storočí hlboká prírodná zátoka. Toto mesto moreplavci pomenovali podľa funcha (divokého fenikla), ktorý rastie na okolitých kopcoch.

Mesto Funchal sa dá rozdeliť na tri časti: 1. západnú časť , v ktorej sa nachádza turistická zóna s väčšími hotelmi, 2. východná časť, v ktorej sa rozkladá staré mesto (Zona Velha), 3. spleť bývalých rybárskych domčekov, z ktorých sa mnohé stali rušnými reštauráciami. Všetky tri oblasti sú prepojené prímorskou promenádou Avenida do Mar. V centre mesta sa nachádzajú historické budovy a luxusné obchody.

 

Busta Cristiana Ronalda
Busta Cristiana Ronalda sa nachádza na medzinárodnom letisku na Madeire, neďaleko Funchalu. Cristiano Ronaldo sa totižto narodil na tomto ostrove a dokonca v súčasnosti toto letisko je po ňom pomenované.

 

Rua da Carreira a Rua do Surdo
Na týchto uliciach sa nachádza veľké množstvo pôvodných prepychových domov s balkónmi.

Camara Municipal

Pojmom Camara Municipal sa označuje radnica vo Funchale, ktorá sa nachádza v impozantnej budove z 18. storočia na námestí Praca do Município, na ktorom vyniká nápaditá čiernobiela dlažba. Umelá nádrž na pitnú vodu predstavuje Lédu (dcéru aitólskeho kráľa Thestia a jeho manželky Leukippy, manželka spartského kráľa Tyndarea) s labuťou. Vo vnútri radnice sídli múzeum s fotografiami, vďaka ktorým sa môžete zoznámiť s históriou mesta Funchal.

 

Alfandega Velha (Stará colnica)
Budova colnice bola postavená v roku 1477 a dnes v tejto budove sídli krajský parlament ostrova Madeira.

Quintadas Cruzes
Tento palác bol postavený v 19. storočí a sú v ňom vystavené orientálne koberce, porcelán a v suteréne sa nachádza nábytok z mahagónových krabíc, ktoré sa používali v 17. storočí na prepravu cukru. Po tom, čo obchod s cukrom zanikol, z krabíc boli vytvorené truhly a kredence. V záhrade sa nachádzajú starobylé hrobky a architektonické fragmenty, dva vyrezávané okenné rámy z r. 1507 s motívmi lán, postáv akrobatov a ľudožravých levov v madeirskom manuelskom štýle.

Convento de Santa Clara
Týmto názvom sa označuje kláštor sv. Kláry, ktorý bol založený v roku 1496. Nachádza sa oproti palácu Quinta das Cruzes. V hlavnom kostole tohto kláštora sa nachádza hrobka zakladateľa mesta Joaoa Goncalvesa Zarca. Azulejos zo 17. storočia zdobí steny tohto kostola.

 

Adegas de Sao Francisco
Adegas de Sao Francisco je pôvodný františkánsky kláštor, z ktorého sú v súčasnosti vínne pivnice. Môžete v nich ochutnať víno vyrobené pred viac ako 150 rokmi, ale mladšie a lacnejšie ročníky vína. V prehliadke vínnych pivníc je zahrnutá aj návšteva miestnosti, v ktorej sa madeira ,,varí” v horúcich trubiciach.

 

Mercadodos Lavradores
Ide o pestrofarebnú krytú knižnicu na troch poschodiach, ktoré sú obklopené otvoreným nádvorím. Môžete si tam kúpiť kvety, ovocie, košikárske, farmárske a rybárske výrobky z celého ostrova. V piatok predávajú predavači svoje výrobky aj v bočných uličkách starého mesta, bývalej rybárskej štvrti. Dnes sa na nej nachádzajú obchodíky, pouličné kaviarne a bary.

Predvádzacia miestnosť  Toyoty
Exteriér tejto budovy skrášľujú dlaždice z 20. storočia, ktoré zobrazujú rôzne madeirské výjavy vrátane slávneho monteského tobogánu.

Monte
je mestskou časťou hlavného mesta Madeiry a je obľúbeným cieľom návštevníkov už od 19. storočia, keď cestujúcich z výletných lodí prepravovala hore ozubená dráha, dolu sa spúšťali na tobogáne. Dnes môžete vidieť už len pozostatky stanice a viadukt, ktoré sú súčasťou verejných záhrad Jardim Tropical Monte Palace.

Jardim Tropical Monte Palace
Ide o záhrady, v ktorých sa nachádza bludisko chodníkov, mostov, letohrádkov(samostatne stojacich obytných domov, vybudovaných v záhrade, parku či v prírode, ktoré slúžia najmä na letné ubytovanie, v minulosti letné sídlo šľachtica,  prípadne aj na trvalé bývania, najčastejšie jednej rodiny), umelých nádrží na pitnú alebo úžitkovú vodu, kaskád a krotkých labutí.  Tieto záhrady boli vybudované v roku 1894 a rozkladajú sa na ploche 7 hektárov a siahajú až dole do údolia. Jednotlivé časti záhrad sa venujú madeirskej flóre, juhoafrickým druhom rodu Protea, rastlinám z Číny a Japonska, azalkám, kaméliám a orchideám. Po krátkej prechádzke po záhradách  sa ocitnete pred kostolom Nossa Senhora do Monte.

 

Jardim Botánico
V tejto botanickej záhrade sa nachádza rastliny, vrátane púštnych kaktusov, orchidey z dažďových pralesov, juhoafrické porasty a dracény, ktoré sa pestujú na Madeire. Preto by návštevu tejto botanickej záhrady nemal vynechať žiadny milovník kvetov.


Prístav jachiet
Tento prístav s promenádom Avenida do Mar s rybími reštauráciami je skvelým miestom na večerné prechádzky.

Zobraziť viac

Odporúčame prečítať

Close